انواع آلیاژ های استیل و خواص آن

فولاد زنگ نزن که با نام استیل در بازار ایران شناخته می‌شود، در آلیاژهای مختلفی تولید می‌شود. نکته مشترک بین تمامی فولادهای زنگ نزن مقادیر بالای نیکل و کروم می‌باشد. حضور این دو عنصر آلیاژی در ترکیب شیمیایی فولاد ایجاد خاصیت مقاومت به خوردگی می‌کند. ورق استیل به عنوان یکی از پرکاربردترین مقاطع زنگ نزن در آلیاژهای مختلفی تواید می‌شود. آلیاژ استفاده شده برای تولید این محصول یکی از عوامل اصلی تعیین کننده قیمت ورق و پروفیل استیل می‌باشد. آلیاژهای 304، 316، 316Ti، 309، 310، 321، 410، 420 و 430 از جمله آلیاژهای استیل هستند که کاربرد فراوانی دارند و برای ساخت ورق و پروفیل استیل مورد استفاده قرار میگیرند.

انواع آلیاژهای استیل

در این بخش به بررسی سه دسته اصلی آلیاژهای استیل پرداخته شده است:

آلیاژهای استیل بگیر

آلیاژ استیل 410

این نوع فولاد به دلیل خاصیت مغناطیسی‌ای که دارد به استیل بگیر معروف است. مقدار کروم در این فولادها بیشتر از نوع نگیر و مقدار نیکل آن کمتر از آن‌هاست. این سری استیل‌ها ارزان‌تر از خانواده نگیر می‌باشد. همچنین ورق استیل 410 بین استیل‌های بگیر کمترین قیمت را دارد.

آلیاژ استیل 420

این فولاد به دلیل پایداری فاز ماتنزیت دارای سختی و مقاومت به سایش بالایی می‌باشد. به همین دلیل از این فولاد برای ساخت قیچی، چاقو و ابزاری از این دست استفاده می‌شود. قیمت این نوع استیل بیشتر از استیل 410 بگیر می‌باشد.

آلیاژ استیل 430

این فولاد از گران قیمت‌ترین آلیاژهای استیل ‌بگیر است. قابلیت عملیات حرارتی این آلیاژ آن را مناسب برای کاربردهای گوناگون می‌کند. عمده کاربرد ورق 430 در ساخت بدنه برخی لوازم خانگی می‌باشد.

ترکیب شیمیایی انواع استیل ورق بگیر در جدول زیر آورده شده است:

ترکیب شیمیایی انواع استیل بگیر

ترکیب شیمیایی انواع استیل بگیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *